Jaka jest zmywarka idealna? Jest. Po prostu jest.

W dzisiejszym wpisie nie będę nikogo przekonywać, że warto mieć ten sprzęt w choćby najmniejszej kuchni,. To oczywiste. Za to skupię się na rodzajach zmywarek i ich elementach, abyś drogi czytelniku wiedział jaka jest zmywarka idealna dla ciebie.

Choćby najprostsza zmywarka, odmienia kuchenną egzystencję, ułatwia życie i zwiększa ilość wolnego czasu.

Fakt, że zmywarka to cudowny wynalazek jest niezaprzeczalny.

zmywarka idealna

zmywarka idealna

Rozważymy:

  • dla kogo zmywarka szerokości 45cm?
  • dla kogo zmywarka szerokości 60cm?
  • dla kogo zmywarka kompaktowa? i co to w ogóle jest?
  • szufladka czy koszyczek na naczynia?
  • panel sterowania widoczny czy ukryty?
  • mało znane parametry zmywarek

Zacznijmy od wymiarów. Wysokości, z grubsza mówiąc, są dwie: standardowe ok 85-90cm oraz wysokość kompaktowa ok. 60cm. Szerokości dla wysokości 85-90cm są również dwie: 45 i 60cm.

Dla kogo zmywarka 45cm?

Zmywarka typu slim świetnie sprawdzi się w malutkiej kuchni, dla singla i dla kogoś kto gotuje sporadycznie. Do takiego urządzenia zmieszczą się kubki, talerze, niewielkie naczynia i niewielkie garnki.

 

Dla kogo zmywarka 60cm?

Sprzęt o pełnych gabarytach jest… dla każdego! 60-tka to sprzęt, który pomieści wszystkie naczynia, także po grubszej imprezie czy gotowaniu, a także sprawdzi się przy mniej intensywnym użytkowaniu, dzięki opcji połowy załadunku.

 

Dla kogo zmywarka kompaktowa?

To sprzęt bardziej ozdobny niż użytkowy, ale dla kogoś kto w domu je tylko śniadanie sprawdzi się świetnie. Taka zmywarka ma dość małą pojemność, ale dla niektórych z pewnością wystarczającą. Dobrze sprawdzi się w mieszkaniach firmowych a także w kącikach kuchennych niewielkich przedsiębiorstw.

 

Szufladka czy koszyczek na sztućce?

Jeszcze kilka lat temu taki dylemat nie istniał, były tylko koszyczki. Teraz w coraz większej ilości modeli widzę szufladki na sztućce i to ich zwolennikiem jestem. Szufladka zajmuje mniej miejsca niż koszyk, jest wygodniejsza w użyciu (nie trzeba się schylać), a wkładanie do niej sztućców jest szybkie i proste. Moja zmywarka idealna ma szufladkę, zdecydowanie!

Panel widoczny czy ukryty?

Zdecydowanie ukryty! Tak schowana zmywarka nie rzuca się w oczy, co ma znaczenie w kuchniach otwartych na salon. Jeśli zależy ci na śledzeniu przebiegu programu polecam zmywarki z funkcją wyświetlania czasu i programu na podłodze dzięki rzutnikowi. Zmywarka idealna to dla mnie także zmywarka dyskretna.

Przy okazji dyskrecji pojawia się temat głośności pracy zmywarki. Warto zwrócić uwagę na decybele w opisie technicznym konkretnego modelu.

zmywarka siemens

Mało znane parametry zmywarek

Otwieranie bezuchwytowe – na docisk. Takich modeli jest niewiele, ale pozwalają zamontować zmywarkę w ultra minimalistycznych i nowoczesnych kuchniach bezuchwytowych.

Sterowanie zdalne – pojawiają się na rynku modele, które mogą być sterowane z telefonu czy tabletu. Wiadomo, że same się nie załadują i nie rozładują (a szkoda, na taką funkcję czekam z utęsknieniem!), ale nadzieja na przyszłość jest.

Kosze regulowane w pionie – funkcja bardzo przydatna jeśli mamy wysokie kieliszki lub duże naczynia. Taka elastyczność bywa przydatna.

Oświetlenie wnętrza – bajer, ale jaki ładny! Żadnej praktyczności nie ma w tej funkcji, ale nie wszystko przecież w życiu musi być praktyczne.