Jakie wybrać fronty do kuchni? To czasem bardzo trudna decyzja. Wybór materiałów jest bardzo szeroki, różne fronty mają też różne wady i zalety. W dzisiejszym wpisie przyjrzymy się im dokładnie.
Zagadnienie frontów jest nie mniej skomplikowane jak w przypadku układu mebli w tym wpisie. W wyborze frontów meblowych znów przyda nam się znajomość… samego siebie 🙂
Zapraszam do odpowiedzi na kilka pytań, które pomogą Wam poznać własne potrzeby, aby wybrać jak najlepsze dla Was fronty meblowe. Na końcu wpisu znajdziecie krótką charakterystykę różnych rodzajów frontów meblowych.
Jeśli cenisz sobie praktyczność wybierz kuchnię jasną i gładką, najlepiej w połysku. Wbrew wielu mitom połysk jest bardzo wygodny w użytkowaniu, bo łatwo się go czyści i poleruje. Widać odciski palców? Fakt, trochę widać, ale tylko pod pewnym kątem. Na matowych frontach tłuste ślady widać o wiele bardziej i trudniej je doczyścić. Mat na gładkich kolorach jest jednak bardziej na topie w tym momencie, dość mocno wypiera połysk, więc jeśli chcesz podążać za trendami wybór jest prosty. Na szczęście ktoś mądry wymyślił coś takiego jak satyna, zwana też półmatem. To wykończenie powierzchni to kompromis między praktycznością, a popularnym super matowym trendem.
Mniej praktyczne też zawsze będą kuchnie w ciemnych kolorach niż jasne. Tutaj trendy na szczęście są łaskawe, jasne kuchnie wciąż są bardzo popularne. Jeśli natomiast wolisz zamiast gładkiego koloru wzór naturalnego drewna, pod kątem praktyczności polecam laminaty z rysunkiem drewna. Na tych frontach prawie nic nie widać i łatwo się je czyści. Laminaty, mimo że nie są zbyt szlachetnym materiałem, są w ostatnich latach bardzo chętnie wybierane. Dzisiejsze wzory prawie idealnie udają drewno, szczególnie te, w których faktura frontu zgrywa się z rysunkiem słojów. Dla osób poszukujących bardziej wysmakowanych rozwiązań polecam jednak forniry. Fakt, trzeba na nie bardziej uważać, do czyszczenia używać delikatniejszych środków, ale… co natura to natura. Mimo wszystko to widać.
A może zastanawiasz się nad kuchnią klasyczną? Taką z listwami ozdobnymi, pilastrami, szprosami, witrażami i innymi ozdobnikami? Żadna kuchnia klasyczna nie jest praktyczna. Sam front ma zróżnicowaną powierzchnię, więcej zakamarków, na których brudek i kurz tylko czekają żeby się usadowić. W przypadku kuchni klasycznych gładkie, jednolite wybarwienia frontów będą trudniejsze do utrzymania w stanie idealnym. Bardziej praktyczne będą kuchnie klasyczne w naturalnych kolorach drewna. Czymś pośrednim jest dąb lakierowany na jednolitą barwę. Widać delikatnie jego usłojenie, ale kolor jest jeden. Coś czego jednak nie można odmówić kuchniom klasycznym to piękno i ponadczasowość. Dobrze zaprojektowana tego typu kuchnia będzie opierała się powiewom mody przed długie, długie lata. Co ciekawe na kuchnie tego typu często decydują się wbrew pozorom ludzie młodzi!
Wolę jasne wnętrza czy ciemne? W których lepiej się czuję?
Ważne jest aby określić czy lepiej czujemy się w jasnym, świetlistym wnętrzu czy raczej w ciemnej, przytulnej norce. Jedni wolą tak, inni inaczej i to jest całkowicie normalne. Zastanów się, czy wstając rano odsłaniasz okna i wpuszczasz do domu jak najwięcej światła czy raczej wolisz aby okna zostały zasłonięte, bo tak jest przyjemniej? Twoje preferencje powinny mieć odzwierciedlenie w umeblowaniu kuchni, abyś czuł się w niej swojsko i przyjemnie.
Moja kuchnia jest otwarta na salon czy jest niezależnym pomieszczeniem?
Dziwne pytanie, prawda? Wydawałoby się, że nieistotne przy wyborze frontów. A jednak bardzo istotne! Kuchnia otwarta na salon powinna być w miarę neutralna i pasująca do wyposażenia reszty wnętrza. W takim układzie sprawdzają się biele, odcienie szarości, kawy z mlekiem, o nieśmiertelnych beżach nie wspomnę 🙂 Gdy kuchnia jest niezależna, oddzielona od innych pomieszczeń ścianami i drzwiami, możemy bardziej zaszaleć w doborze frontów. Warto przy tym mieć na uwadze, że nawet zamknięta kuchnia powinna w pewny stopniu korespondować, nawiązywać do reszty pomieszczeń aby tworzyły spójną całość.
Czy planuję kuchnię na kilka czy kilkanaście lat?
Jeśli planujemy kuchnię na tylko kilka lat możemy z powodzeniem dać porwać się trendom. Teraz np. królują fronty z forniru kamiennego, a wśród topowych kolorów możemy znaleźć żółty lub miętę. Fajne, prawda? A pamiętacie smutny los kuchni żółto-niebieskich czy krwistoczerwonych?… Także jeżeli planujecie kuchnię na 10-15 lat, warto wybrać uniwersalne i ponadczasowe rozwiązania – kuchnie proste, czyste, bez przesadnej ilości ozdób, a także kuchnie klasyczne, w neutralnych barwach. Warto przy tym pamiętać, że szlachetne materiały, takie jak forniry naturalne, lite drewno, kamień naturalny czy też lakier o wiele dłużej opierają się zmianom w trendach niż bardziej ekonomiczne materiały.
Dzieci, zwierzęta i inne niszczycielskie siły?
Jeśli Twoja kuchnia po prostu musi być wytrzymała i łatwa w czyszczeniu polecam laminaty, akryl, drewno dębowe, fornir łupkowy oraz fronty szklane. To są najbardziej wytrzymałe na trudne warunki materiały. Oczywiście nie można ich beztrosko i notorycznie zalewać, drapać i obijać, ale te materiały zniosą więcej niż delikatniejsze forniry, lakiery czy folie. Jeśli wybieramy kuchnię klasyczną i wiemy, że lekko nie będzie z nami miała, wybierzmy twardsze drewno, np. dąb jest twardszy od olchy.
I jak? Fronty wybrane? 🙂 Jeśli nie, poniżej przedstawiam listę najczęściej spotykanych w Polsce rodzajów frontów kuchennych wraz z ich mocnymi i słabymi punktami:
Rodzaje frontów kuchennych:
Laminat – bardzo popularny materiał, różnorodny i niedrogi. Wzorów i kolorów do wyboru mamy mnóstwo: od gładkich matowych lub w połysku przez drewnopodobne po udające łupek oraz różne abstrakcyjne wzory, mniej lub bardziej udane. Fronty powstają przez cięcie dużej płyty na małe kawałki, których brzegi zabezpiecza się specjalnym obrzeżem. Materiał generalnie bardzo wytrzymały, ale jego słabym punktem jest miejsce łączenia obrzeża z płytą. Uważamy na wilgoć.
Folia – nieco droższy od laminatu, ale również niedrogi materiał. Specjalna, gruba folia, o różnych wzorach i kolorach, pod wysokim ciśnieniem i przy udziale wysokiej temperatury jest nakładana na płytę MDF. Materiał delikatniejszy od laminatu, dość łatwo go zarysować. Miejsce newralgiczne: brzegi, gdzie kończy się folia. Jest tańszą alternatywą dla lakierów.
Akryl – zwykle jednolity kolorystyczne gładki front, może być matowy lub w połysku lub np. z mieniącymi drobinkami. Podobnie jak przy laminacie powstaje przez podział dużej płyty na mniejsze fragmenty i obrzeżowanie ich. Akryl jest dość odporny na zarysowania i obicia. Miejsce newralgiczne podobnie jak przy laminacie: obrzeże, uważamy na wilgoć.
Fornir – cienka warstwa drewna nałożona na płytę meblową MDF, najczęściej ze wszystkich stron. Mogą być to fronty w macie lub połysku. Miejsce newralgiczne: obrzeże, uważamy na wilgoć. Starannie wykonane fronty fornirowane wyglądają bardzo elegancko i szlachetnie, szczególnie jeśli chodzi o forniry naturalne z oryginalnym widocznym usłojeniem drewna.
Lite drewno – gładka „deska” drewna. Materiał szlachetny, ale w dzisiejszych czasach rzadko używany.
Ramiak drewniany – front złożony z kilku elementów drewnianych, grubszej „obwódki” zwanej ramiakiem oraz cieńszej płyciny wewnątrz ramiaka. Z takich frontów powstają kuchnie klasyczne. Są zwykle w naturalnych wybarwieniach drewna lub w innych kolorach z widocznym usłojeniem drewna na powierzchni, półmatowe lub matowe. Miejsce newralgiczne: połączenie płyciny z ramiakiem. Uważamy na wilgoć. Kuchnie ramiakowe są w większości ponadczasowe, mamy przy nich sporą swobodę aranżacji.
Ramiak MDF lakier – front złożony z kilku elementów z płyty meblowej MDF. Wygląda podobnie jak ramiak drewniany, ale zawsze jest jednolity kolorystycznie. Ramiak MDF lakier jest gładki, półmatowy lub matowy. Miejsce newralgiczne: połączenie płyciny z ramiakiem. Uważamy na wilgoć.
Lakier – fronty gładkie, matowe, półmatowe lub w połysku. Fronty to płyta podstawowa z każdej strony polakierowana. Miejsce newralgiczne: przy prawidłowym użytkowaniu brak. Uważamy na ubicia i zadrapania. Fronty lakierowane da się odnowić, co jest ich ogromną zaletą.
Szkło – szkło z atestem obsadzone w aluminiowej (zazwyczaj) ramie. Różne wzory i kolory. Miejsca newralgiczne: brak przy prawidłowym użytkowaniu. Fronty szklane są bardzo wytrzymałe.Uważamy na obicia, uderzenia, reakcje substancji uzywanych w kuchni z aluminiową ramką.
Łupek, spiek kwarcowy – cienka warstwa kamienia przyklejona na płytę laminowaną z obrzeżem. Miejsca newralgiczne: obrzeże. Uważamy na wilgoć. Sam łupek to materiał bardzo wytrzymały. W końcu to kamień.
Do poczytania!
Kaśka